Subscribe to Centrum Pohádek

Pohádka vypráví o krásné princezně, která žije na královském zámku až na samém vršíčku věže, kde je prostorný pokoj s dvanácti okny. Každé z oken jí nabízí kousek výhledu na svou říši a z posledního dvanáctého okna vidí celou svou říši a co se děje na ní i pod zemí. Královská dcera se rozhodla, že jejím manželem a králem se stane ten muž, který se dokáže schovat tak, aby ho nenašla. Pokud by ho princezna našla, byl by o hlavu kratší. Několik desítek nápadníků zkoušelo své štěstí, ale neuspělo. Všichni byli o hlavu kratší. To královskou dceru velmi těšilo, protože o vdavky neměla zájem.

Nečekaně přišli tři bratři a zkusili své štěstí. První se pokusil schovat ten nejstarší. Vlezl do jámy s vápnem, ale princezna ho viděla už z prvního okna. Poslala pro něj stráže a nechala ho usmrtit. Druhý bratr se schoval do sklepa v zámku. I toho ale princezna uviděla prvním oknem a nechala ho popravit. Předstoupil před ni nejmladší z bratrů a prosil ji o čas, který by měl na rozmyšlenou a o tři pokusy. „Když se mi ani potřetí nepodaří schovat tak, abys mě nenašla, můžeš si můj život vzít, už mi na něm nebude záležet“ dodal třetí z bratrů. Protože se princezně hoch líbil a hezky prosil, rozhodla se, že mu tu šanci dá. Věděla však, že se mu stejně nepodaří před ní schovat.

Hoch přemýšlel sebevíc, ale na nic nemohl přijít. Hodil si přes rameno pušku a šel do lesa na lov. Namířil na havrana a už chtěl vystřelit, když havran vykřikl: „Nestřílej, uvidíš, že se ti dobře odměním.“ Mládenec havrana pustil. Brzy došel k jezeru a chtěl vystřelit na rybu, v tom ale ryba vykřikla: „Nestřílej, uvidíš, že se ti dobře odměním.“ Opět z pušky nevystřelil a šel dál. Po cestě potkal kulhající lišku, na kterou zamířil a chtěl vystřelit. Ale v tom liška vykřikla: „Pojď radši blíž a vytáhni mi trn z nohy!“ Mládenec lišku poslechl a trn ji z nohy vytáhl. Zastřelit ji chtěl stejně, aby z ní mohl stáhnout kůži. Liška mu ale slíbí, pokud ji nezastřelí, že se mu také dobře odmění.

Chcete vědět jak pohádka dopadne, čtěte v příštím příspěvku…

Tags:

Přidat konentář