Subscribe to Centrum Pohádek
Úno
08

O Budulínkovi

Napsala Katka

Žila jednou jedna babička a dědeček a ti měli svého Budulínka. Každý den chodívali do práce a Budulínek zůstával doma sám. Babička mu pokaždé říkávala: "Buď hodný, Budulínku, hezky si hraj a nikomu neotvírej! Navařila jsem ti hodně hrášku, ten máš přeci ze všeho nejraději. Dala jsem ti ho do trouby."
Budulínek si hrál, jak mu babička nařídila a když na něj přišel hlad, otevřel troubu a s chutí se pustil do hrášku. V tu chvíli přišla liška ryšavá a Budulínka prosila: "Budulínku, dej mi trochu hrášku, povozím tě na ocásku."
Budulínek lišce dát nechtěl. Ale liška ho tuze prosila:
"Budulínku, dej mi trochu hrášku, povozím tě na ocásku! Pojedeme po lavici, pojedeme po světnici."
Protože se Budulínek najedl dosyta a ještě mu něco zbylo, lišce otevřel, přistrčil jí talíř a povídá: "Tady máš a jez!" Liška hrášek snědla, Budulínka vzala na ocásek a vozila ho po lavici, vozila ho po světnici, poté s ním vyběhla na silnici, ze silnice do polí, z polí do lesa a tam šup do liščí nory!
Když babička s dědečkem přišli domů Budulínek ve světničce nebyl. Marně ho hledali, ale Budulínka nikde nenašli. Babička plakala a neustále naříkala. Dědeček se na ní nemohl dívat, zval housličky, babičce dal bubínek a šli Budulínka hledat. Došli až do hustého lesa a tam uviděli liščí noru. Zdálo se jim, že tam slyší Budulínka plakat. Dědeček zbystřil, rychle naladil housličky babička zase bubínek a oba začali hrát a zpívat písničku: "Máme doma housličky a pěkný bubínek, jsou tam tři lištičky a náš Budulínek."
Starou lišku to rozzlobilo, a proto mladé lišce řekla: "Jdi a vyřiď jim, ať přestanou hrát, že mě bolí hlava!" Mladá liška vystrčila ven hlavu, dědeček toho využil, chňapl ji a strčil ji do pytle!
S nadšením že malou lišku chytili, hráli a zpívali dál: "Máme doma housličky a pěkný bubínek, jsou tam dvě lištičky a náš Budulínek.“ To starou lišku velmi rozhněvalo a poslala ven druhou lištičku: "Jdi a vyřiď jim, ať přestanou hrát, že mě bolí hlava!" Druhá lištička také vytáhla hlavu ven, dědeček neotálel a šup s ní do pytle!
A začali hrát potřetí: "Máme doma housličky a pěkný bubínek, je tam jedna lištička a náš Budulínek.“ To už se liška rozhodla, že se půjde sama podívat, když se ani jedno z nezbedných dětí nevrátilo. Vystrčila hlavu z nory, dědeček ji čapnul a strčil ji do pytle, ten zavázal a Budulínka vytáhl z nory ven. Ten byl uplakaný a slíbil dědečkovi a babičce, že už bude poslušný a nikomu otvírat nebude. Dědeček s babičkou byli tak šťastní, že mají svého Budulínka zpátky, že mu samou radostí odpustili.
A jak si poradil děda s liškami? Hodil pytel na zem a liškám vyprášil jejich kožichy pořádným proutkem. Poté pytel rozvázal, lišky z něj vyskočily a velkou rychlostí utíkaly pryč.

Tags:
  1. O Budulínkovi | Centrum Pohádek Said,

    [...] POHÁDKY PRO DĚTIJak dědeček měnilO BudulínkoviO palečkoviO zlatých jablíčkáchO veliké řepěO koblížkoviSněhurka a sedm trpaslíkůLiška [...]

  2. Iveta Said,

    Hezký den,milé maminky.Hezká pohádka,jen mi tam nesedí to slovo trouba,kam babička dala trochu hrášku pro Budulínka.Místo toho slova by mohlo být slovo PEC.Vždyt ve všech starých pohádkách mají pec a ne troubu.To byl Trouba asi ten kdo tu pohádku psal.Vžyt v té době troubu neměli.Tento typ staročeštiny by se měl v pohádkach zachovat.Tím jsou ty pohádky hezčí a vzácnější.

  3. milži Said,

    toto je dobra aspon nakou umím

Přidat konentář