Subscribe to Centrum Pohádek
Úno
05

Jak dědeček měnil

Napsala Katka

Bohatý kupec se koupal v řece, dostal se do hloubky a začal se topit. Šel kolem stařík, sedláček-sivoušek, uslyšel křik a přispěchal kupci na pomoc. Za to, že ho stařík z vody vytáhl, pozval ho kupec k sobě do města, pohostil ho skvěle a daroval mu kus zlata velkého jako koňská hlava.Vzal zlato sedlák a šel domů, a naproti němu koňař celé stádo koni žene: “Vítej, staříku, odkud tě bůh vede?” “Z města od bohatého kupce.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “Dej mi zlato a vyber si nejlepšího koně!” Vybral si stařík nejlepšího koně, poděkoval a šel svou cestou. Jde stařík, a naproti němu pastevec voly žene: “Vítej, staříku, odkud tě bůh vede?” “Z města od kupce.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně!” “Vyměň mi koně za vola, kterého chceš!” Stařík vybral si vola, poděkoval a šel svou cestou. Jde stařeček, a naproti němu ovčák žene ovčí stádo: “Vítej, stařečku, odkud tě bůh vede?” “Od bohatého kupce z města.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně.” “A kůň je kde?” “Vyměnil jsem ho za vola.” “Vyměň mi vola za berana, kterého chceš!” Vzal stařík nejlepšího berana, poděkoval a šel svou cestou. Jde stařík, a naproti němu pastýř žene vepře: “Vítej, staříku, kdes byl?” “Ve městě, u bohatého kupce.” “Co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně.” “A kůň je kde?” “Vyměnil jsem ho za vola.” “A vůl je kde?“ “Vyměnil jsem ho za berana.” “Dej mi berana a vezmi si nejlepšího vepře.” Vybral si stařík vepříka, poděkoval pastýřovi a šel svou cestou. Jde stařík, a naproti němu podomní obchodník s košem na zádech: “Vítej, staříku! Odkud jdeš?” “Od kupce, z města.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Vyměnil jsem ho za koně.” “A kůň je kde?” “Vyměnil jsem ho za vola.” “A vůl je kde?” “Vyměnil jsem ho za berana.” “A beran je kde?“ “Vyměnil jsem ho za vepře.” “Vyměň mi vepříka za jehlu a vyber si, kterou chceš.” Vybral si stařík nejpěknější jehlu, poděkoval a šel domů. Přišel stařík domů, přelézal přes plot a ztratil jehlu. Vyběhla stařenka naproti starouškovi: “Ach můj holoubku! Já bych se tu bez tebe byla utrápila. Nu, vypravuj, byls u kupce?” “Byl.” “A co ti kupec dal?” “Kus zlata jako koňská hlava.” “A kde je to zlato?” “Proměnil jsem ho za koně.” “A kůň je kde?” “Proměnil jsem za vola.” “A kde je vůl?” “Proměnil jsem za berana.” “A beran je kde?” “Proměnil jsem ho za vepříka.” “A vepřík je kde?” “Proměnil jsem ho za jehlu. Chtěl jsem ti, stařenko, přinésti dáreček, přelézal jsem přes plot a ztratil jehlu.” “Nu, chválabohu, můj holoubku, že ty sám ses vrátil. Pojďme do jizby večeřet!” A nyní žijou staroušek se stařenkou šťastni i bez zlata.

Tags:
  1. Jak dědeček měnil | Centrum Pohádek Said,

    [...] POHÁDKY PRO DĚTIJak dědeček měnilO palečkoviO zlatých jablíčkáchO veliké řepěO koblížkoviSněhurka a sedm trpaslíkůLiška [...]

  2. NIckName Said,

    No tak … ty to pohádky jsou dobré pro děti,což sem asi nikdo jíný asi nechodí,rodiče či babiči nebo dědečkové jim múžou i dnes už vyprávět pohádky z internetu.I když by tomu kdoto psal drochu chybí gramatika ale to je celkem v pořádku tento web či pohádky na něm tak těm dávám 6 bodú z 10 za:Chybná gramatika 0 bodú,za web hodnotím 4 body,2 body dávám za pěkně vypadající web.tak já nevím jak vy ale mně se pohádky líbí mějte se krásně naschle.

Přidat konentář